Bezirgan Köy Evleri Kırlangıç

Bezirgan / Kalkan

2 Kişilik   1 Yatak Odası    1 Banyo
villa-bezirgan (2) 0 villa-bezirgan (3) 1 villa-bezirgan (10) 2 villa-bezirgan (4) 3 villa-bezirgan (11) 4 villa-bezirgan (5) 5 villa-bezirgan (7) 6 villa-bezirgan (6) 7 villa-bezirgan (13) 8 villa-bezirgan (8) 9 villa-bezirgan (12) 10 villa-bezirgan (15) 11 villa-bezirgan (16) 12 villa-bezirgan (17) 13 villa-bezirgan (18) 14 villa-bezirgan (19) 15
Not: Villa girişlerinde kalan ödeme nakit olarak tercih edilmektedir.
Tarihi Köy Evleri Modelinde Balayı Villası

Villa Bezirgan Köy Evleri balayı konseptinde doğa ve tarih ile baş başa tatil yapmak isteyen siz değerli misafirlerimiz için 2019 sezonunda hizmete açılacaktır. Villalarımız eşsiz konsepti ile konfor ve huzur ön planda olup özlediğiniz köy hayatını sizlere yaşatacaktır. Kalkan merkeze araç ile yaklaşık 20 dk mesafede olan villalarımız aynı konseptte 3 adettir. Villalarımız iki kattan oluşup giriş katında mutfak oturma odası ve banyo mevcuttur. İkinci katta ise yatak odası ve balkon mevcuttur. Her 3 villamızında havuzu dışarıdan görünmemekte ve her bir villada mangal mevcuttur.

Şimdi Sizlere Bezirgan Köy Evleri ve Bölgenin Tarihçesi Hakkında Bilgileri de Paylaşmak İstiyorum

KISACA ;

     Patara’nın uçsuz bucaksız kumsalından , Pydna’ dan- Olympos’ a  baş döndürücü güzel koylarına ve torosların sarp yamaçlarına kadar teke yöresine ( batı Akdeniz e ) damgasını vurdu Likya ( Lukka ) lılar.

     Tarih içerisinde toplumsal ömür  döngüsünü tamamlayıp   geride  sadece antik kentler ve muhteşem yapılar değil ;  günlük yaşamımızda kullanılabilecek bir çok kültürel miras bıraktılar.Bıraktıkları bu miraslar ile hala ayakta olan Likya (Lukka ) lılar. Dönemin en muhteşem şehirlerini kurdular ; Antik tiyatrolarıyla, sütunlu caddeleriyle, hamamlarıyla ,lahit mezarlarıyla ve anıtsal yapılarıyla ;  bilgi , yaşam felsefesi, yaşam kültürü ve uygarlık getirdiler tüm toros dağlarına.

     Akdeniz in  hüküm sürdükleri ovalarında, dağlarında ve liman şehirlerinde ( Kalkan- Kalamaki- Patara- Xsantos- Leton )  ; zamana meydan okuyup  hala dimdik ayakta duran  bir çok eser bıraktılar . Bu eserler  Likya ( Lukka) lıların yerini alan bir çok topluluk –toplum tarafından da hala yaşatılmaktadır

       Bezirgan Köyünde  Likya anıt mezarlarının birebir kopyası gibi duran tahıl ambarları bunların en canlı örneğidir.

             Bezirgan Köyü ( Mahallesi ) ; Kaş ilçesine bağlı ,Kalkan (Kalamaki ) Bucağı ( Mahallesi ) nın kuzeyinde sırtını toroslara yaslamış 650 rakımında ılıman iklime sahip bir yerleşim yeridir.Likyalılar ,Bizanslar ,Selçuklular, Teke Beyliği  ve Osmanlı ya uzanan uzun bir tarihi  geçmişi vardır .

          Bezirganlıların Likya kültüründen etkileşimini gösteren en güzel eserler BEZİRGAN TAHIL AMBARLARI dır. Likyalılardan  bugüne farklı ustaların elinde işlenerek günümüze kadar aktarılan bir yapı örneğidir ambarlar.

    Ambarların genel yapı  formatı Likya ( Lukka ) lıların anıt mezarlarını anımsatmaktadır. Tüm yapılar üçgen formatındadır.Yapıların üç gen formatında olmasının temel nedeni iklim değişimindeki sıcaklık ve soğukluk farklarını , yaz – kış  mevsiminde içinde saklanılan ürünlerin ve eşyaların zarar görmemesi üzerine planlanmıştır.Çünkü üçgen formunda planlanan yapılarda mevsimsel değişimler hızlı hissedilmez.Yapıların formatı gereği kış döneminde sıcak ve yaz döneminde serin olurlar.

Bezirgan köyünde yaşayanlar bu ambarları uzun yıllardan bugüne değin ; tahıl – hububat saklamak ve kıymetli eşyalarını korumak için hala kullanmaktadır.

           Bezirgan köyünün  ;  Kaş ve Kalkan Limanına yakınlığı , Elmalı ve Korkuteli gibi yayla yerleşimlerinin  geçiş yolu üzerinde bulunması ve tüccarların yaşamasından dolayı        ‘’ Pazaryeri ‘’ anlamına gelen Bezirgan ismini aldığı  düşünülmektedir.

      Bezirgan ambarlarının yapım ustalarından Esat Öcek ‘in insan yaşamının bu dünyadan geçişini anlatan ;

      ‘’ Ey misafir, safa geldin, bundan iyi makam olmaz.

                                Kimi gelir ,kimi gider , hiç kimseye mekan olmaz ‘’

İnsan ömür döngüsünün  ne kadar değişken ve geçici olduğunu anlatmaktadır.

BEZİRGAN KÖY EVLERİ

         Bezirgan ambar evleri ismini yukarıda kısaca tarihi anlattığımız Likyalılar ve Bezirgan köyünden almaktadır.Bezirgan köy evleri : Bezirgan köyünün kuzey girişinde bir vadi içerisinde etrafını ceviz, tehnel ( defne ), kara selvi  ve pinar ağaçlarının kapladığı bir arazi içerisinde yer  almaktadır.Yapı tarzı olarak Bezirgan Ambarlarının mimarı yapı   tarzına uygun olarak tasarlanmıştır.Ahşap ve metal uyumu içerisinde imalatları yapılmıştır.

          Ahşaplar toros dağlarının 1000 mt rakımında yetişen Sedir (Katran ) ağaçlarından özel olarak seçilmiştir.Konum olarak  vadiye uygun olarak kuzey güney hattında yerleşim yapılmıştır.

EVLERİMİZ  ;

        Bülbül, Kırlangıç ve Keklik isimlerini  bir çok edebiyatçıya ve şaire esin kaynağı olmuş ,hikaye ve mısralarında yaşam bulmuş  , vadide yaşayan  üç farklı kuş türünden almıştır. 

Bu isimlerin seçilmesinde : Evlerimizin bulunduğu vadi , tarihi geçmişi ,köy yaşam kültürü ve seçilen kuşların yaşam alanları dikkate alınmıştır.

BÜLBÜL ;

                Güzel ötüşüyle tanıdığımız , türkülere ötüşleri , gariplikleri ve yuvaları ile konu olan ve her ötüşü farklı olan bir kuş türüdür.Bülbüller genellikle dişi ve erkek olarak birlikte yaşayarak hayatlarını sürdürürler.Her yere kolay yuva kurmazlar .Yuva kuracakları yeri dişi ve erkek birlikte seçer. İmece usulü çalışarak yuva kurarlar.

KEKLİK ;

                  Güzel ötüşüyle ve karşılıklı atışmaları ile tanıdığımız ,türkülere  kanatlarının süzülüşleriyle ve sesleriyle konu olmuştur.Keklikler toplu aile  yaşam kültürüne sahip olup  ,yavruları palaz haline geldikten sonra ayrılırlar. Yaşamlarını çift olarak sürdürmeye başlarlar.

KIRLANGIÇ :

                 Dünyanın en güzel kuşlarından birisi olan , evlerimize gelip yuva yaptığında o evi onurlandıran bir kuştur. Kırlangıçlar toplu yaşam kültürüne alışık olan kuşlardır.Genelde göçebe olarak yaşarlar.Yaşam alanları mevsime göre değişiklik gösterir.Göçme bir kuştur.

                   Evlerimizin  balkonundan sabah ve akşam saatlerinde bülbül, keklik ve kırlangıç  sesini duyabilirsiniz. Ayrıca nisan-mayıs ve eylül – ekim aylarında  kırlangıçların uçuşlarını –yaşamını ve göçünü  izleyebilirsiniz

                     

BEZİRGAN KÖY EVLERİ ;

         Üç farklı kuş türünden isimlerini  alan evlerimiz Antik Likya uygarlığına ait PİRHA antik kentine 1 km mesafede olup, Bezirgan ovasına hakim manzarası ile köy yaşamını  keşfetme , sesiz bir vadide huzur içerisinde konaklama ve dinlenme imkanı sunmaktadır.Kalkan’a ulaşın 20 dakika ,Kaş a 30 dakikadır.Kaputaş plajına 20 dakikadır.Antalya ( 240 km) ve Dalaman (120 km ) havaalanlarına transfer imkanı bulunmaktadır.

                 Evlerimiz dinlenme süresince sizlerin yaşamını kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır.Günlük kullanımız için gerekli;  internet ,Isıtma- soğutma için klima ,sıcak su,  yüzme havuzu mevcuttur.Yüzme havuzu ısı pompası ile ısıtılmaktadır.(belirtilen aylarda)

Isıtma sistemi ;Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim dönemlerinde fiyatlara dahildir.Haziran Temmuz Ağustos aylarında havuz ısıtma istenirse extra ücretle mümkündür. 

    Mutfak bölümü ; Buzdolabı ,fırın, ocak, bulaşık makinesi ve diğer mutfak malzemeleri ile köyden ve bahçenizden   temin edeceğiniz ürünlerle güzel yemek yapma imkanı sunmaktadır.

 

Dolu Tarihler - Boş Tarihler

Tüm villalarımıza öğlen saat 16:00'da giriş yapılmaktadır. Çıkış saati ise sabah 10:00 şeklindedir. Giriş saatinden önce villaya giriş yapmanız ne yazık ki mümkün değildir. Villalarda sizin giriş yapacağınız gün, farklı bir misafirimiz çıkış yapmaktadır. Haliyle sabah 10:00'da çıkış yapan misafirimizden sonra, 16:00'a kadar villa sizin için özel temizlik ekibi tarafından hazırlanmaktadır.

Villalar müstakil olarak kiralanmakta olup, yemek hizmeti sunulmamaktadır. Her villada mutfak gereçleri ve diğer detaylar eksiksiz mevcuttur. Dilerseniz villaya giriş yapmadan önce alışveriş yaparak villada yemek ya da mangal yapabilirsiniz. Dilerseniz bölgede villalara servis yapan restoranlardan dilediğiniz an yemek sipariş edebilirsiniz.

Hasar depozitosu, kiralamakta olduğumuz her villa/apart için zorunludur. Villaya giriş yapılmadan önce NAKİT olarak tahsil edilir. Tahsilat esnasında, alınan hasar depozitosu tutarına göre PARA MAKBUZU hazırlanır, tarafınıza teslim edilir. Villadan çıkış aşamasında villa kontrol edilir ve herhangi bir hasar, zaiyat yok ise para makbuzu geri alınarak hasar depozitosu NAKİT olarak iade edilir. Villalara göre farklılık göstermekle birlikte hasar depozitosu tutarları 500 TRY - 1.000 TRY arasında değişiklik göstermektedir.

Her villanın kendine ait kişi kapasitesi vardır ve en fazla o kişi kapasitesi kadar villada konaklama sağlanabilir. Örneğin bir villanın kişi kapasitesi 7 ise o villada en fazla 7 kişi konaklayabilir. Kişi kapasitesi altında konaklama mümkündür fakat üstü konaklama mümkün değildir.

Her villada havuz ve varsa bahçe bakımları ücretsiz olarak yapılır, ek ücret talep edilmez. Havuz bakımları, günlük olarak yapılır. İstisnai durumlarda değişmekle birlikte; sabah 07:00 - 09:00 aralığında havuz temizliği tamamlanmış olur. Havuz bakımları, firmamız personelleri ve/veya villanın profesyonel personelleri tarafından yapılmaktadır.

Sizde Deneyimlerinizi Bizimle Paylaşabilirsiniz...

Hızlı Rezervasyon Talebi
Ödemenizi Nasıl Yapmak İstersiniz?
Ödeme Plânınız Nasıl Olsun?
Devam ettiğinizde Kiralama Sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.
Not: Rezervasyon iptali durumunda ön ödemelerin iadesi mümkün değildir.

Villa Mesafe Cetveli
 •  En Yakın Restaurant:
 •  En Yakın Plaj:
 •  En Yakın Market:
 •  Merkeze Olan Uzaklık:
 •  En Yakın Hastane:
 •  En Yakın Havaalanı: Dalaman - 130 km
Villa Ücretine Neler Dahil?
 •  İnternet Ücreti
 •  Elektrik Faturası/Ücreti
 •  Su Faturası/Ücreti
 •  Tüpgaz Kullanım Ücreti
 •  Günlük Özel Havuz Bakımı
 •  Günlük Özel Bahçe Bakımı
 •  Giriş Öncesi Kapsamlı Temizlik
Bu Villalar da İlginizi Çekebilir
DENİZ MANZARALI
KORUNAKLI
Villa Varna 1
Villa Varna 1
Kalkan /
2 Kişilik   1 Yatak Odası   1 Banyo

2,000 TL - 6,500 TL

Villa Kalso
Kalkan /
6 Kişilik   3 Yatak Odası   3 Banyo

8,000 TL - 12,000 TL

JAKUZİLİ,KAPALI HAVUZLU
KORUNAKLI
Villa Nare 8
Villa Nare 8
İslamlar / Kalkan
4 Kişilik   2 Yatak Odası   2 Banyo

3,500 TL - 9,750 TL