Tarihe Yolculuk: Marmaris Tarihi Yerler


Villacim.com olarak yeni bir yazı dizisine başlıyoruz. “Tarihe Yolculuk” başlığı ile tüm Türkiye’yi birlikte gezecek, tarihi noktaları belirleyeceğiz. Belirlediğimiz tarihi noktaları ise tek tek inceleyerek, sizlerle buradan paylaşacağız. Serimizin ilk bölümü “Marmaris” oldu. 3 günlük bizim için heyecan verici olan özel bir Marmaris gezisi sonrasında, Marmaris tarihi yerler hakkında bir hayli veri topladık.

Belli noktalar hakkında kişisel görüşlere de yer vererek paylaşım yapacağız. Zira çok farklı rotalar mevcut ve kişisel görüşler dahilinde sizlerde kendinize özel bir rota belirleyip, bu tarihi noktaları daha rahat gezebilirsiniz. Aynı zamanda kendi beğeni durumunuza göre, yorumları da dikkate alarak bir gezi öncelik listesi çıkarabilirsiniz.

Marmaris Tarihi Yerler

İlk Durak: Marmaris Kalesi

Kaleye varmadan önce, sevimli ve yemyeşil bir görüntü ile karşılaşıyorsunuz. Sanki bir bahçe ve duvarlarla dizayn edilmiş organik bir yapı var ortada. Fakat içerisine girdikçe, aslında İyonlar döneminde tahmini olarak milattan önce 1044 tarihinde yapılmış bir kale olduğunu anlıyorsunuz.


Müze ve Dinlence: Hafsa Sultan Kervansarayı

Eğer Osmanlı tarihine ve daha çok mimari yapısına karşı ilginiz varsa, mutlaka görmelisiniz. Üstelik müze anlayışını ve kafe mantığını bir arada sunması ayrıca hoşumuza gitti. Önce kervansarayı güzelce gezdik, müzenin tadını çıkardık. Sonrasında ise kafesinde mükemmel yöresel lezzetlerin tadını çıkardık, çok iyiydi gerçekten.


Kuzeyde Adres: Sarıana Türbesi

Biraz kuzeyde kaldığı için pek tercih edilmese de, vaktiniz varsa bizce mutlaka görmeniz gereken noktalardan birisi. Osmanlı’da ki türbe ve dini mimari anlayışını en iyi şekilde görmenizi sağlayacak bir adres. Ayrıca çok farklı detaylarla da şaşırtıcı bir yapıt.


Büyük Çarşı (Bedesten)

Nasıl ki bir Kapalı Çarşı kültürü varsa, Antalya’da Marmaris’te de böyle bir çarşı anlayışı var. Hoş bir Kapalı Çarşı değil, ama kendine has yapısı ve o huzur veren nostaljik mimari doğası insanı tatmin etmeye yetiyor. Huzurlu ve sakin bir alışveriş, anlayış için mutlaka tavsiye ettiğimiz adreslerden birisidir.

Yukarıda ki noktaların dışında, her ne kadar biz gezmemiş olsak da Taşhan ve Kemerli Köprüsü ve Arkeoloji Park seçenekleri de listemizde vardı, vaktimiz yetmedi. Sizler vakit bulabilirseniz bu iki noktayı da gezi rotanız içerisine alabilirsiniz.