İnternetten Uçak Bileti Nasıl Alınır?


Bütün sene hayali kurulan tatile gidebilmek için yolculuğa başlanacağı esnada, dikkatsiz ve hızlı kararlarla alınan uçak biletleri hayal kırıklığı yaşatabilir. İşte bu durumu yaşamamak için uçak bileti satın almak için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken püf noktalarını merak edenler için biraz daha detaya yer verilmesi faydalı olacaktır.

Uçak bileti alırken nelere dikkat edilmeli?

Her şeyden önce internetten uçak bileti alırken, biletin satın alındığı sitenin güvenilir bir firmaya ait olup olmadığı, bileti alınan havayolunun güvenilir olup olmadığı kontrol edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise, doğru havalimanı için biletin alınıp alınmadığıdır. Bazı şehirlerde birden fazla havalimanı seçeneği olabilmektedir ve yanlış havalimanına gidildiğinde diğerine saatinde ulaşabilmek mümkün olmayacaktır. Ayrıca satın alınan uçak biletinin kullanım şartlarının da incelenmesi gerekir. Check-in ve bagaj işlemleri, uçuş esnasındaki yemek servisleri havayolu firmaları tarafından genellikle bilet fiyatına dahil edilmeyen hizmetlerdir. Yani sürprizlerle karşılaşmamak için bileti almadan önce fiyatın neleri kapsadığı incelenmelidir.

Bir başka dikkat edilmesi gereken konu ise uçak bileti satın alınırken hatalı yazılan harflerdir. Çünkü yanlış yazılan isim ya da soy isim bilgilerinden dolayı, girilen bilgiler kimlik bilgileriyle örtüşmediğinde havayolu şirketi görevlilerinin uçağa almama yetkileri vardır. PNR kodu ve uçak biletleme numarası önemlidir. Bu nedenle bu bilgilerin internetten satın alma esnasında var olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Aynı zamanda bu bilgiler bir kenara not edilerek uçuş zamanından belli bir süre öncesinde yani son dakikaya kalmadan check-in işlemi rahatlıkla yapılabilir.