En İlginç Antik Kentler ve Bilgileri


Dünya’nın bir çok noktasında, çok fazla antik kent ile karşılaşmak mümkündür. Fakat bazıları bu antik kentler arasında en çok dikkat çeken ve en ilginç antik kentler listesinde yerini alabilen seçenekler olmaktadır. Bizlerde bugün bu seçenekleri ele alarak, sizlere en ilginç antik kentleri bir arada sunacağız.

Dünyadaki En İlginç Antik Kentler

Peru (Machu Picchu): Peru’da Cuscı adlı bir şehirde yer alan çok özel antik kent alanıdır. Yıllar sonra keşfedilmiş olan bu antik kent, yerden ortalama 2360 metre yüksekte bulunur. Kendisine ait kültürünü hala daha net olarak sunabilen, çok özel antik kentlerden birisidir. Araştırmalara göre 1450 tarihinde tam olarak inşası tamamlandığı düşünülen kent, Dünya kültür mirası listesinde ise 7. sırada yer almaktadır.

Mısır (Giza Piramitleri): Mısır’ın belki de en çok turist çekmesine neden olan tarihi yapıtlarından birisidir. Her anlamda dikkat çeken mimarisi, o döneme göre oldukça zorlayıcı detayları ve yapımında kısıtlı imkânlar ile günümüz yapıtlarından daha karmaşık bir sürecin sağlanması insanları gerçekten yapısı ile şaşırtmaktadır.

Ürdün (Petra Antik Kenti): Yapımı çok geç tamamlanan, buna karşın kısa süre içerisinde ilk bittiği dönemde yoğun bir ilgi gören bölgelerden birisidir. Günümüzde de Ürdün tarafında Doğu’nun otantik yapısını görmek ve tarihi yapısının ne denli bir farklılaşma içerisinde olduğunu hissetmek isteyenler tarafından sıkça ziyaret edilen başlıca noktalar arasında yer almaktadır.